W Polsce Święto Niepodległości uchodzi za jedno z najdonioślejszych państwowych uroczystości – to typowe dla dni świątecznych upamiętniających ważne wydarzenie w dziejach danego kraju. Nie inaczej jest z Hiszpanią. Tutaj świętuje się Fiesta Nacional de Espana (Święto Narodowe Hiszpanii). Co warto o nim wiedzieć?

Fiesta Nacional de Espana – najważniejsze informacje

Święto Narodowe Hiszpanii przypada na 12 października. Ten konkretny dzień upamiętnia podniosłe historyczne wydarzenie, które ugruntowało wysoką pozycję Imperium Hiszpańskiego na wiele stuleci. Mowa o odkryciu Ameryk przez Krzysztofa Kolumba (wydarzyło się to 12 października 1492 roku). 

Pierwsze Fiesta Nacional de Espana sięga aż 1935 roku. Nie było to jednak oficjalne wydarzenie – święto zostało zatwierdzone dopiero kilkanaście lat później, w 1958 roku (kiedy to Hiszpanią rządził dyktator Francisco Franco).  

Jak obchodzone jest Fiesta Nacional de Espana?

Święto Narodowe Hiszpanii zbiega się z innym wydarzeniem – świętem Madonny del Pilar (la Virgen del Pilar), patronki tego kraju. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by Hiszpanie obchodzili zarówno jedno, jak i drugie. Główne uroczystości odbywają się w Madrycie. Wieloletnią tradycją jest monumentalna parada wojskowa i spektakularne pokazy lotnicze (akrobacje samolotów należących do Sił Zbrojnych Hiszpanii). Wyjątkowe ceremonie rozgrywają się przy udziale znanych polityków, artystów, wojskowych czy rodziny królewskiej. 

W rejonach Hiszpanii, gdzie większą rolę odgrywa święto Madonny del Pilar, Hiszpanie przywdziewają regionalne stroje, by dobrze uczcić świętą patronkę. Mowa szczególnie o gminie Saragossa – religijnym miejscu, odwiedzanym przez tysiące wiernych. Jak głosi legenda, to tutaj Najświętsza Maryja Panna ukazała się jednemu z apostołów Chrystusa.  

Nie da się ukryć, że oba święta – Fiesta Nacional de Espana i święto la Virgen del Pilar – są dla miejscowych okazją do zabawy i ucztowania. Tegoż dnia (12 października) w większych miastach odbywają się koncerty, a wstęp do pałaców i muzeów (w całej Hiszpanii) jest darmowy. Mieszkańcy Madrytu z radością oglądają walki byków, a hiszpańskie flagi powiewają na ulicach. 

Święto Narodowe Hiszpanii w Walencji to raczej spokojny dzień, bez hucznych imprez, zabaw. Co ważne, zaledwie kilka dni wcześniej, 9 października, obchodzone jest święto El Dia de la Comunidad Valenciana, które miejscowi uważają nawet za wznioślejsze i istotniejsze niż Fiesta Nacional de Espana. Wielu Hiszpan, pochodzących z tamtejszych rejonów, decyduje się wziąć krótki urlop między 9 a 12 października. Podczas El Dia de la Comunidad Valenciana większość sklepów, biurowców i budynków rządowych jest zamknięta. Jedynie niektóre supermarkety, piekarnie czy atrakcje turystyczne są dostępne. 

Fiesta Nacional de Espana w krajach latynoamerykańskich

W każdym kraju latynoskim Fiestę Nacional de Espana nazywa się inaczej. W Ameryce Południowej to święto zwie się raczej Dniem Kolumba (w Hiszpanii: Dia de la Hispanidad), czyli Dia de la Roza. W Argentynie przyjęła się nazwa Dia del Respeto a la Diversidad Cultural. W Stanach Zjednoczonych używa się określenia Columbus Day

Potrawy typowe dla Fiesta Nacional de Espana

Fiesta Nacional de Espana kojarzy się z tradycyjnymi, typowo hiszpańskimi daniami. Na stołach biesiadników często pojawiają się tortille de patatas – charakterystyczne omlety ziemniaczane. Popularna jest również paella z owocami morza (najbardziej znana hiszpańska specjalność kulinarna) oraz calmares fritos – smażone kalmary. 

Trunek, który uświetnia każde ucztowanie to wyjątkowe, nieszablonowe tinto de verano – wino czerwone zmieszane z wodą gazowaną. 

Podstawowymi dodatkami i przekąskami, jakie muszą pojawić się u Hiszpanów świętujących Fiesta Nacional de Espanę, są różnorodne wędliny i sery (lokalne produkty).