Szynka iberyjska Bellota opisywana jest jako top of the top wśród szynek dojrzewających z całego świata. Wyróżnia się głębokim, niepowtarzalnym smakiem i aromatem oraz szczególnymi wartościami odżywczymi. Jej produkcja określona jest wieloma normami, które dają gwarancję najwyższej jakości oraz smaku. W czym tkwi sekret wyjątkowości tej hiszpańskiej szynki?

Hiszpańska szynka iberyjska Bellota jest uznawana za produkt delikatesowy, koneserski. Zyskała duży, międzynarodowy prestiż oraz powszechne uznanie. To niepodważalnie numer jeden wśród hiszpańskich tapas. Pokrojona w równe, cieniutkie plasterki idealnie łączy się z większością gatunków win wytrawnych i półwytrawnych. Mięso o czerwonym kolorze z lekkim odcieniem różu na długo pozostawia w ustach intensywny, unikalny smak i aromat.

Mięso świń rasy iberyjskiej

Bellota pozyskiwana jest ze świń czystej rasy iberyjskiej, wolno wypasanych w specjalnych warunkach na górzystych terenach w południowo-zachodniej Hiszpanii. Głównym pożywieniem zwierząt są żołędzie z przepięknych, wieloletnich drzew dębowych tamtego regionu, uzupełniane trawami, roślinami strączkowymi oraz dzikimi jagodami. Unikalna i bardzo odżywcza dieta oraz wolny wybieg na górskich, niemal dzikich obszarach to sekret wyjątkowego smaku szynki iberyjskiej. Świnie tracą zbędną masę, przez co ich mięso ma swoistą budowę, strukturę, a także smak. Poprzerastanie mięsa marmurkowym tłuszczykiem, kształt mięśni oraz jędrność włókien sprawiają, że uzyskuje ono niezwykle delikatną i kruchą strukturę.

Wartości odżywcze

Szynka iberyjska Bellota ma zupełnie inne wartości odżywcze niż jakakolwiek inna szynka. Przyczynia się do tego specyficzny sposób żywienia oraz specjalne warunki wypasu świń, z których pozyskiwane jest mięso. Wśród licznych wartości odżywczych Belloty wymienia się zawartość najwyższej jakości białka i tłuszczu. To także doskonałe źródło różnorodnych składników odżywczych takich jak wapń, fosfor, magnez, potas, żelazo czy sód oraz witaminy E i witamin z grupy B. Dodatkowo szynka jest lekkostrawna i szczególnie ceniona przez osoby dbające o zdrowy tryb życia.

Tradycyjne receptury i czas dojrzewania

Kluczem do wspaniałego smaku szynki i ciągłego polepszania jej jakości są zarówno wdrażane nowe technologie produkcji, jak i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycyjne receptury. Na luksusowy charakter Belloty niewątpliwie wpływa czas dojrzewania szynki, który trwa 36 miesięcy i składa się z czterech etapów. Przez ten czas w szynce zachodzą procesy biochemiczne, które nadają jej końcowy smak oraz aromat. Im dłużej trwa okres dojrzewania szynki, tym lepsza jest jej jakość.

4-stopniowy proces produkcji

W pierwszej kolejności mięso moczone jest w soli morskiej. W zależności od wagi mięsa trwa to od 7 do 10 dni. Następnie myje się je w letniej wodzie w celu usunięcia soli z powierzchni.  Minimalne zasolenie szynki to dodatkowy atut, ponieważ sól nie przysłania oryginalnego smaku mięsa. 

Po umyciu szynki odpoczywają w pomieszczeniach o nieco wyższej temperaturze (od 3 ° do 6 ° C) i określonej wilgotności (około 80 – 90%). Do szynki równomiernie wchłaniane są resztki soli morskiej, które wysuszają mięso, nadają mu zwartą konsystencję i pozwalają na jego przyszłą konserwację. 

Kolejny etap, w którym szynki przenoszone są do naturalnego obszaru suszenia, trwa od 6 do 9 miesięcy. Hiszpanie nazywają ten proces „poceniem się” mięsa. Szynki wieszane są na sznurach jedna obok drugiej, w pomieszczeniach o temperaturze zbliżonej do obecnej na zewnątrz (od 15 ° do 30 ° C). Kontroli podlega także wilgotność powietrza, która w zależności od potrzeb regulowana jest systemem wentylacji. W tym okresie mięso traci znaczną ilość wody, zmniejszając swoją wagę o około 40%. Jednocześnie tłuszcz rozprowadza się wewnątrz włókien mięśniowych, a w białkach i tłuszczach zawartych w szynce zachodzi szereg zmian odpowiedzialnych za jej smak i aromat. 


W końcowym etapie nazywanym starzeniem, szynki zawieszane są w piwnicach zwanych Bodegas na okres co najmniej 6 do 30 miesięcy. Przy nieco niższej temperaturze (od 10 ° do 20 ° C) i wilgotności od 60 do 80%, mięso nadal podlega procesom biochemicznym, które nadają mu końcowy smak i aromat.