Ikona hiszpańskich kiełbas – chorizo. Każdy miłośnik kuchni Hiszpańskiej wie, z czym to się je. Smaku tego specjału nie da się porównać z żadnym innym. Skąd się wzięło chorizo i dlaczego jest tak popularne w Hiszpanii?

Chorizo – skład

Chorizo to tradycyjna, hiszpańska kiełbasa robiona głównie z wieprzowiny. W jej składanie znajduje się przede wszystkim mięso, czosnek oraz mielona papryczka pimenton (od niej pochodzi wyrazisty, pomarańczowy kolor). Istnieje wiele odmian, które cechuje regionalny sposób wytwarzania. 

Chorizo – wytwarzanie

Pierwszym krokiem produkcji kiełbasy jest zmielenie mięsa wieprzowego. Następnie dodaje się do niego przyprawy. Oprócz czosnku i papryczki są to zwykle aromatyczne zioła, sól oraz pieprz. W składzie często pojawia się odrobina białego wina lub octu winnego, których zadaniem jest pobudzenie procesu fermentacji i nadanie lekko kwaskowego smaku. Czas fermentacji trwa najczęściej 1 lub 2 dni. Mięso nadziewa się w naturalne lub sztuczne jelita, a ich końce zawiązuje się sznurkiem i drutem. Ostatnim etapem jest suszenie, z zachowaniem powolnego procesu dojrzewania. Kiełbasy wiesza się w specjalnych suszarniach i pozostawia na określony czas. Dzięki zastosowaniu długiego dojrzewania mięso wysycha i gromadzi swój aromat. Na otoczce można zauważyć biały osad naturalnej pleśni.

Chorizo – zastosowanie w kuchni

Chorizo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych specjałów kuchni hiszpańskiej. Ma szerokie zastosowanie, wystarczy dosłownie kilka plasterków, aby potrawa zyskała śródziemnomorski klimat. Nadaje się jako starter lub dodatek do sałatek czy dań głównych. Świetnie sprawdza się do kanapek, tostów, pizzy. W Hiszpanii często podawana jest w formie prostych tapas lub pinchos. Można ją serwować na zimno lub na gorąco. Hiszpanie używają chorizo do wielu klasycznych zup lub gulaszy, jest składnikiem potraw związanych z ich narodową kuchnią. Chorizo świetnie odnajduje się w towarzystwie innych mięs. 

Chorizo – za co kochają ją Hiszpanie? 

Hiszpanów oraz smakoszy na całym świecie urzeka jej głęboki i zdecydowany smak, oraz pikantność w mniejszym lub większym stopniu. Doceniamy ją za szerokie zastosowanie w kuchni oraz bogaty aromat. 

Chorizo – rodzaje

Rodzaje chorizo różnią się wieloma cechami tj. kształt, pikantność, konsystencja mięsa lub stopień dojrzałości. W manufakturach spotkamy chorizo dulce, chorizo picante, chorizo natural, chorizo riojano, chorizo de Pamplona, chorizo cular, chorizo de Leon, christorra oraz chorizo Iberico. Która odmiana jest najlepsza? O tym, warto przekonać się na własnym podniebieniu.