Wino musujące Cava z roku na rok zyskuje na popularności. Lekkie i orzeźwiające, świetnie sprawdza się zarówno do obiadu, jak i wznoszenia toastów na większych uroczystościach. Wyśmienity smak i przystępna cena sprawiają, że to doskonała alternatywa dla eleganckiego, lecz drogiego szampana francuskiego czy popularnego prosecco. Hiszpańskie wino Cava – jak powstaje i co musisz o nim wiedzieć?

Wina musujące

Cava jest niezwykle popularna w całej Hiszpanii. To najczęściej spożywany trunek w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz noworocznym. Hiszpania zajmuje drugie miejsce pod względem ilości produkcji wina musującego. Czym charakteryzują się wina musujące? To trunek nasycony dwutlenkiem węgla. Wytworzony w czasie produkcji gaz nie uchodzi swobodnie, tylko jest zatrzymywany w butelce. Dwutlenek węgla może być również dodany sztucznie. 

Jak powstaje Cava – kilka słów o metodzie tradycyjnej

Wino musujące Cava produkowane jest z wykorzystaniem metody szampańskiej, zwanej w Hiszpanii metodą tradycyjną. Na czym polega? Na pierwszej fermentacji, zabutelkowaniu wina, a następnie fermentacji wtórnej, która przebiega już bezpośrednio w butelce, z szyjką lekko pochyloną ku dołowi. Przed drugą fermentacją do wina dodawane są cukry oraz drożdże. Wytworzony w czasie produkcji dwutlenek węgla nie może wydostać się z butelki, więc rozpuszcza się, tworząc charakterystyczne bąbelki. Metoda ta jest zdecydowanie bardziej wysmakowana niż powszechne nabijanie klasycznych win musujących dwutlenkiem węgla. 

Usuwanie osadu, czyli remodivo

W kolejnym etapie należy usunąć osad powstały ze sfermentowanych drożdży. Dawniej był to proces niezwykle pracochłonny, wykonywany ręcznie. Polegał na energicznym potrząsaniu butelką ku górze, raz dziennie, przez okres około miesiąca, obracając ją o 1/8 obrotu wokół własnej osi, przy okazji ostrożnie kierując szyjką ku dołowi. Trwało to tak długo, aż butelka znalazła się w pozycji pionowej, korkiem do dołu. Kiedy osad zebrał się u wylotu szyjki, ten jej fragment był zamrażany i po otwarciu butelki usuwano lodowy korek wraz z osadem. W dzisiejszych czasach manualną pracę coraz częściej zastępuje się mechanicznym procesem, opartym na żyropaletach, czyli maszynach wykonanych ze stali wykonujących opisane ruchy. Ostatnim etapem jest uzupełnienie ubytku trunku powstałego w wyniku usuwania drożdżowego osadu. Bardzo często przed zakorkowaniem butelki do wina dodaje się inny alkohol, z reguły likier, muskat lub słodkie wino.

Odmiany winogron

Cava powstaje głównie z regionalnych hiszpańskich odmian winogron. Do produkcji wina dopuszczonych jest dziewięć szczepów, między innymi typowo szampańskie chardonnay i pinot noir. Dominują natomiast trzy: macabeo (kwasowość, owocowość, świeżość), xarel.lo (struktura) i parellada (aromat, miękkość smaku). Te rodzaje winogron sprawiają, że Cava nie jest tak ciężka jak większość szampanów, a zamiast tego łatwa i łagodna w piciu.

Rodzaje Cavy

Aby uzyskać pożądany smak i aromat, Cava musi leżakować minimum dziewięć miesięcy, jednak im dłuższy czas dojrzewania, tym lepiej. Ciekawostką jest, że wino swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym jest przechowywane, czyli podziemnej piwnicy. Wino musujące dostępne jest w dwóch kolorach, białym oraz różowym. W zależności od zawartości cukru możemy wyróżnić: Brut Nature, Extra Brut, Brut, Extra Seco, Seco, Semi Seco, Dulce, gdzie Brut Nature jest najmniej, a Dulce najbardziej słodkie. Z kolei zgodnie z kryterium czasu fermentacji wyróżniamy trzy kategorie wina: Gran Reserva (ponad 30 miesięcy), Reserva (od 15 do 30 miesięcy) oraz Joven (od 9 do 15 miesięcy). Wina poddane krótszej fermentacji są lekkie i owocowe, natomiast te dojrzewające dłużej mają więcej czasu, by wchłonąć właściwości winogron, dzięki czemu ich smak jest bardziej złożony i aromatyczny.

Jak pić Cavę

Oto kilka przydatnych wskazówek na temat picia Cavy:

  • Wino przed podaniem powinno zostać schłodzone.
  • Aby je poprawnie schłodzić, należy umieścić je wiadrze z lodem. Nie powinno trzymać się go w lodówce, czy dodawać do niego lodu.
  • Wino należy podawać w przezroczystych kieliszkach, ukazując jego charakterystyczną, złocistą barwę i bąbelki.  
  • Cava bardzo dobrze łączy z się różnym jedzeniem. Może być doskonałym składnikiem do gotowania, jest idealna do deserów.