Hiszpania to kraj, którego winnice zajmują największą powierzchnię w skali świata. Przeniesiemy się do niezwykle interesującego regionu winiarskiego – Toro. Apelacja obejmuje posiadłości z winnicami, w których winorośl uprawiana jest od czasów rzymskich. Chociaż historia winiarska tego regionu sięga średniowiecza, dopiero w latach 70tych ubiegłego wieku, wino zostało docenione przez koneserów. Obecnie trunki cieszą się dużym prestiżem, w samej Hiszpanii i za granicą. 

Region Toro

Toro to miejscowość usytuowana w centralnej części Hiszpanii, w prowincji Zamora, w regionie Kastylli i Leon. Apelacja znana jest z doskonałych winnic, obejmuje ponad 62000 hektarów upraw rolnych, w tym ponad 8000 hektarów podlega jedynie uprawom winorośli. Winnice należące do apelacji ulokowane są na płaskowyżu przeciętym przez dolinę rzeki Duero. Tereny podlegają wyraźnym działaniom klimatu skrajnie kontynentalnego, który niesie ze sobą niskie temperatury w sezonie zimowym i duże nasłonecznienie w sezonie letnim. Z pozoru panują tam takie same warunki jak do upraw winorośli Ribera del Duero. Jednak w sezonie letnim w Toro jest nieco bardziej gorąco i sucho. W tych niemalże ekstremalnych warunkach winorośl dzięki gliniastym podłożom może czerpać wodę z gruntu. W efekcie już na przełomie września i października rodzi doskonale dojrzałe winogrona. 

Wina z regionu Toro

Dominującą winoroślą w tej apelacji jest rodzima odmiana gron Tinta de Toro (około 80% upraw). Zasadnicza ilość to wiekowe krzewy mające ponad 50 lat. Pozostałe, stosunkowo popularne grona to malvasia, garnacha, verdejo oraz tinto aragones. 

W regionie Toro z ogromną precyzją przestrzega się procedur ustalonych w ramach apelacji przy całym procesie winifikacji. Jagody tinta de Toro pozbawione szypułek umieszczane są w zbiornikach ze stali nierdzewnej, w nich fermentują stosownie długo w obecności skórek. 

Czerwone wina wytwarzane są ze szczepu gron Tinta de Toro. Ich klasy uzależnione są od czasu starzenia. Wina z klasy crianzach zwykle dojrzewają w beczkach około dwa lata (minimalny czas to 6 miesięcy), charakteryzują się owocowym bukietem z nutą wanilii oraz lukrecji. Reserva przebywa w baryłkach trzy lata (minimum 12 miesięcy), wyróżnia się aromatem skóry, suchych liści, czasem suszonej skórki cytrusów. Gran Reserva starzeje się przynajmniej 5 lat, w tym przez 2 lata w dębinie. Młode wina poddaje się krótkiemu starzeniu w beczkach dębowych. W efekcie tkaniny są gładkie, a w bukiecie dominują tarnina, jeżyny lub porzeczki. 

Różowe wina charakteryzują się jasną barwą truskawki z odrobiną koloru liliowego. Wytwarzane są z odmian grona Tinta de Toro oraz garnacha. Za sprawą fermentowania w niskiej temperaturze stają się krystaliczne. 

Białe wina wytwarza się z grona verdejo oraz szczepu malvasia. Cechują się żółtą lub słomkową barwą i wyczuwalnym, gorzkawym smakiem truskawki.

Ekskluzywne trunki z rejonu Toro, trafią w gusta początkujących i doświadczonych koneserów.